Czy maseczki materiałowe są bezpieczne?

Maseczki ochronne dla dzieci – o czym pamiętać?
Maseczki ochronne dla dzieci – o czym pamiętać?
26 lutego 2021
Jak prawidłowo zakładać i ściągać maseczki ochronne?
5 maja 2021

Obowiązujące w naszym kraju restrykcje wymagają zasłaniania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. Większość osób używa do tego celu maseczek materiałowych. Jeśli zastanawiasz się, czy są one bezpieczne i jaka jest ich skuteczność, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika. Jesteśmy przekonani, że zawarte w nim informacje zwiększą Twoją wiedzę na ten temat, pomogą Ci oszczędzić pieniądze oraz zachować dobre zdrowie. 

Rodzaje maseczek ochronnych

Pandemia koronawirusa trwa już od długiego czasu, dlatego wiele firm zdecydowało się na produkcję i dystrybucję środków mających zapobiegać roznoszeniu się zarazków. Nie wszystkie rodzaje maseczek ochronnych działają jednak w identyczny sposób i mają to samo przeznaczenie. Jak wybrać spośród nich najlepszą dla siebie opcję? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba znać właściwości poszczególnych typów tych środków ochronnych. Można podzielić je na kilka grup, które omawiamy poniżej.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, powinno się ich używać jeden raz, a następnie wyrzucić. Warto pamiętać, że ich zadaniem jest stworzenie fizycznej bariery pomiędzy błoną śluzową a zarazkami, jakie potencjalnie mogą znajdować się w powietrzu. Czy tego rodzaju maseczki są bezpieczne? To zależy.

Chronią one przed zanieczyszczeniami mającymi średnicę większą niż 1 mikrometr (μm). Wirusy są znacznie mniejsze – przykładowo, koronawirus ma rozmiar rzędu 60-140 nm. Warto natomiast wiedzieć, że jednorazowe maseczki chirurgiczne bronią przed aerozolami, w których może być obecny COVID-19. Osoby chore powinny stosować tego rodzaju środki ochrony, aby zapobiegać rozpylaniu wirusa z parą wodną podczas oddychania i mówienia.

Półmaski, czyli maseczki medyczne 

Są one wykonywane z materiału o bardzo gęstym splocie i mają filtr oczyszczający. W zależności od modelu mogą być jednorazowe (oznaczone symbolem NR) lub wielokrotnego użytku (R). Przepuszczalność tego rodzaju maseczek określa norma PN-EN 149. Zgodnie z nią, można je podzielić na 3 grupy: 

  • FFP1 – najniższy poziom ochrony; przepuszczające zanieczyszczenia o wielkości większej lub równej 1 μm,
  • FFP2 – średni poziom, chroniący przed drobinkami o wymiarach 0,5-1 μm,
  • FFP3 – największa ochrona, zatrzymująca zarazki o wielkości 0,3-0,5 μm.

Zgodnie z rekomendacją WHO, tego rodzaju maseczki powinny być noszone przez pracowników służb medycznych mających kontakt z chorymi oraz przez osoby, które źle się czują i podejrzewają, że mogą być zarażone koronawirusem.

Maseczki materiałowe 

Są najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Przeznaczone do wielokrotnego użytku, a szyje się je z różnych typów materiałów, zwykle z bawełny. Można wykonać je samodzielnie albo kupić – najkorzystniejsze ceny oferują pod tym względem sklepy internetowe. Czy jednak maseczki materiałowe są bezpieczne? Warto przypomnieć, że zgodnie z zaleceniami WHO, tego rodzaju maski ochronne powinny być złożone z trzech warstw:

  • wewnętrzną ma tworzyć materiał chłonący wilgoć, np. bawełna,
  • środkowa powinna być wykonana z tkaniny lub wkładki polipropylenowej,
  • zewnętrzną warto uszyć z materiału hydrofobowego, który odpycha cząsteczki zawartej w powietrzu pary wodnej. 

Na rynku istnieją też maseczki materiałowe złożone z jednej warstwy tkaniny. Wiele osób używa ich z powodzeniem. Należy pamiętać, że niezależnie od konstrukcji, tego typu środki ochrony należy prać przed każdym kolejnym użyciem. Można do tego użyć ciepłej lub gorącej wody z dodatkiem mydła albo detergentu.

Postaw na bezpieczeństwo

Wszystkie typy maseczek mają za zadanie chronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa, ale żaden z nich nie daje stuprocentowej gwarancji. Ich zadaniem jest stworzenie fizycznej bariery przed zarażeniem. Warto mieć na uwadze, że ich skuteczność zależy w dużej mierze od prawidłowego stosowania. Dużą zaletą maseczek materiałowych w porównaniu do innych typów jest dość niska cena oraz fakt, że raz kupione, mogą Ci służyć przez długi czas. Lepiej jednak używać wariantów jednorazowych, które zapewniają większe bezpieczeństwo. Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz je kupić, sprawdź naszą ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *