Jak prawidłowo zakładać i ściągać maseczki ochronne?

Czy maseczki materiałowe są bezpieczne?
5 maja 2021
Na co zwrócić uwagę przy zakupie maseczki ochronnej?
5 maja 2021

Zastanawiasz się, w jaki sposób powinno się zakładać i ściągać maseczki ochronne? Co zrobić, by pozostać zdrowym i bezpiecznym? Przeczytaj koniecznie nasz krótki tekst i dowiedz się, co na ten temat mówią specjaliści. Jesteśmy przekonani, że uzyskane w ten sposób informacje pomogą Ci zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem.

Maseczki ochronne 

W czasie pandemii koronawirusa powszechnym obowiązkiem stało się zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczek jedno- lub wielorazowego użytku. Warto pamiętać, że nie są one panaceum na wszelkie zarazki i nie zapewniają stuprocentowej ochrony przed zarażeniem COVID-19. Mogą jednak zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Skuteczność ich działania zależy w dużym stopniu od prawidłowego użytkowania. Kluczową rolę odgrywa tu sposób, w jaki będziesz zakładać i ściągać maseczkę. Jak zatem powinno się wykonywać te czynności? Jakich zasad należy przy tym przestrzegać? Oto co na ten temat mówią specjaliści.

Jak zakładać maseczki ochronne?

O czym należy pamiętać podczas zakładania na twarz maseczki ochronnej? Chcąc mieć pewność, że wykonasz tę czynność w prawidłowy sposób, powinieneś trzymać się poniższej instrukcji:

 • dokładnie umyj ręce wodą i mydłem – zaleca się, by poświęcić na to co najmniej 30 sekund. Alternatywnym rozwiązaniem jest dezynfekcja dłoni za pomocą preparatu zawierającego 70-procentowy roztwór alkoholu etylowego,
 • chwyć maseczkę ochronną za brzegi lub gumki – gdy będziesz ją zakładać, staraj się zachować ostrożność i nie dotykać wewnętrznej strony materiału. Pamiętaj, że będzie ona mieć bezpośredni kontakt z Twoją twarzą oraz ustami,
 • załóż gumki maski na uszy i dopasuj jej górną krawędź do kształtu nosa – dociskaj wyłącznie brzegi tkaniny,
 • naciągnij dolną część materiału w taki sposób, żeby zasłaniała brodę,
 • boki maseczki dopasuj do policzków tak, by w całości przylegała ona do Twojej skóry. Jeśli czujesz, że jest za luźna, możesz delikatnie podwiązać jej troczki lub gumki. Staraj się przy tym nie dotykać środka tkaniny, a jedynie brzegi. 

Jak widzisz, prawidłowe założenie maseczki wcale nie jest trudne. Pamiętaj jednak, że właściwe nałożenie tego środka ochronnego to jeszcze nie koniec. Chcąc mieć pewność, że funkcjonuje on prawidłowo i naprawdę zwiększa Twój poziom bezpieczeństwa, powinieneś trzymać się kilku prostych zasad:

 • po założeniu maski staraj się jej nie dotykać aż do chwili, gdy będziesz miał ją ściągnąć,
 • nie zsuwaj jej na brodę i nie odsłaniaj nosa, zwłaszcza w pomieszczeniach pełnych ludzi,
 • kiedy poczujesz, że tkanina przesiąkła parą wodną i stała się wilgotna, wymień maskę na nową. Staraj się zakładać ją w spokojnym miejscu, z zachowaniem opisanych powyżej procedur,
 • niezależnie od stosowanych środków ochrony osobistej, pilnuj, by utrzymywać dystans minimum jednego metra od innych osób. 

Jak ściągać maseczki ochronne?

Warto pamiętać, że na powierzchni maseczki mogą osadzać się różnego rodzaju zarazki, nie wyłączając COVID-19. Dlatego ważne jest, by ściągać ją w odpowiedni sposób. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie przeniesiesz zanieczyszczeń na inne przedmioty. Jak powinna wyglądać procedura zdejmowania tego środka ochrony? Oto co powinieneś zrobić:

 • myj ręce wodą i mydłem – przez pół minuty,
 • chwyć maseczkę za gumki lub troczki. Postaraj się nie dotykać wewnętrznej części tkaniny. Unikaj też kontaktu dłoni z twarzą, a w szczególności z nosem, ustami czy oczami,
 • jeśli używasz modelu jednorazowego, złóż go i natychmiast wyrzuć do zamykanego kosza z klapą. Jeżeli masz maseczkę ochronną wielokrotnego użytku (https://bhp24.strazserwis.pl/), od razu wypierz ją w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub detergentu. Nigdy nie zostawiaj jej w ogólnodostępnym miejscu, np. w samochodzie czy na stole,
 • na koniec ponownie umyj ręce lub zdezynfekuj je płynem na bazie alkoholu. 

Bądź bezpieczny!

Stosowanie środków ochrony nie zabezpieczy Cię w stu procentach, ale zmniejszy ryzyko zarażenia wirusem. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wiesz już, jak prawidłowo zakładać i ściągać maseczki ochronne. Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto je kupić, sprawdź naszą ofertę. Znajdziesz w niej dobrej jakości maski – ozonowane, pakowane po kilka sztuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *