Podsumowanie informacji o maseczkach ochronnych

Na co zwrócić uwagę przy zakupie maseczki ochronnej?
5 maja 2021

Na temat skuteczności działania masek ochronnych narosło wiele mitów. W Internecie roi się od rozbieżnych, a niekiedy wręcz sprzecznych opinii dotyczących ich zasadności oraz sposobów użytkowania. Jeśli chcesz znaleźć rzetelne wiadomości na ten temat, przeczytaj nasze podsumowanie informacji o maseczkach!

Maseczki – znak naszych czasów

Istnieją sytuacje, w których konieczność stosowania tego środka ochrony osobistej jest bezdyskusyjna – np. podczas przeprowadzania operacji chirurgicznych. Uregulowania związane z pandemią nałożyły na nas obowiązek noszenia maseczek również w przestrzeni publicznej, niezależnie od wykonywanego zawodu. Czy to rzeczywiście ma sens? Co na ten temat mówią specjaliści? 

Po co nosimy maseczki?

Zwolennicy ich użytkowania uznają je za cudowne panaceum, które ma powstrzymać pandemię. Warto jednak pamiętać, że głównym zadaniem tego środka ochrony wcale nie jest „zabijanie wirusa” – do tego celu służyć mogą środki dezynfekcyjne na bazie 70-procentowego alkoholu albo ciepła woda i mydło. Maseczki mają do odegrania zupełnie inną rolę.

Każda z nich, niezależnie od materiału, z jakiego została wykonana, ma w pewnym stopniu chronić przed rozprzestrzenianiem się zarazków. Żaden model nie daje jednak stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do przeniesienia wirusa na inne osoby. 

Maseczki mają stworzyć fizyczną barierę dla wydychanych cząsteczek pary wodnej, w której może znajdować się COVID-19. Kiedy mówimy, kaszlemy lub kichamy, w naturalny sposób wydzielamy niewidoczny gołym okiem aerozol. Każda bariera, która choć częściowo blokuje jego rozprzestrzenianie się, w pewnej mierze chroni przed zarażeniem wirusami. Badania dowiodły, że noszenie zwykłej maseczki chirurgicznej zmniejsza częstość zarażenia grypą aż trzykrotnie. 

Czy tylko certyfikowane modele są skuteczne?

Warto mieć na uwadze, że maseczki ochronne projektowane są z myślą o zatrzymywaniu konkretnej frakcji zanieczyszczeń. Krótko mówiąc – im większe są w nich otwory, tym pokaźniejsze cząsteczki wirusów się przez nie przedostaną. Większość dostępnych na rynku modeli zaprojektowana jest w taki sposób, by zatrzymywać zarazki o średnicy 250-300 nm. Takie maski oznaczane są symbolem MPPS, co jest skrótem od „most penetrating particle size” (najbardziej penetrująca wielkość cząsteczek). Elementy mniejsze lub większe słabiej przenikają przez taką barierę. W teorii stopnie filtracji różnych typów maseczek przedstawiają się następująco:

  • FFP3/n99 – filtrują ponad 99% MPPS,
  • FFP2/n95 – zatrzymują od 95% do 99% MPPS,
  • FFP1/n80 – filtrują od 80% do 95% MPPS,
  • maseczki chirurgiczne – zatrzymują około 60% MPPS.

Należy jednak pamiętać, że cząsteczki wirusa COVID-19 mają wielkość rzędu 100 nm, a w dodatku nie poruszają się po liniach prostych i często „przyklejają się” do większych zanieczyszczeń. Jest zatem wielce prawdopodobne, że zatrzyma je zwykła bawełna lub ręcznik papierowy.

Podsumowanie informacji o maseczkach ochronnych

Prawda jest taka, że każda bariera, jaką napotka wydychany przez nas aerozol, w pewnym stopniu powstrzyma rozprzestrzenianie się ewentualnego wirusa. Warto mieć na uwadze fakt, że kupowanie maseczek specjalistycznych jest bardzo drogie. Pamiętaj, że kiedy przemokną, przestają spełniać swoją funkcję. Przesiąkniętą maskę powinieneś natychmiast zdjąć, wyrzucić i zamienić na nową. 

Specjaliści radzą więc, by stosować modele wielokrotnego użytku lub standardowe, jednorazowe maski, które mogą ochronić Ciebie i innych, pomagając oszczędzać pieniądze i dbać o środowisko naturalne. Najlepiej jest zaopatrzyć się w kilkanaście sztuk. Maseczki wielorazowe posłużą Ci przez długi czas, tym bardziej że do ich wyprania wystarczy ciepła woda z mydłem lub detergentem. Oczywiście istotna jest odpowiednia jakość i solidność wykonania tych środków ochrony, która gwarantuje, że dobrze zniosą wielokrotne użytkowanie i namaczanie. 

Zadbaj o bezpieczeństwo

Jeśli chcesz mieć pewność, że maseczki, jakie kupisz, spełnią powyższe założenia, sprawdź naszą ofertę. W katalogu produktów znajdują się modele jednorazowe, uszyte z mocnego materiału, który został poddany ozonowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *