Na co zwrócić uwagę przy zakupie maseczki ochronnej?

Jak prawidłowo zakładać i ściągać maseczki ochronne?
5 maja 2021
Podsumowanie informacji o maseczkach ochronnych
5 maja 2021

Jednym z nakazów, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19 jest obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju środków ochronnych. Jak wybrać najlepszy spośród nich? Czym należy się kierować i na które elementy trzeba zwrócić uwagę? Jeśli zastanawiają Cię takie pytania, zapraszamy do lektury!

O czym należy pamiętać przy zakupie maseczki?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie oznacza, że musisz wykorzystywać do tego celu certyfikowaną lub medyczną maskę. Nie musi też być to model ze wbudowanymi filtrami. Pamiętaj, że żadna z tych opcji nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed zarażeniem, a jedynie zmniejsza prawdopodobieństwo jego wystąpienia. 

Zdaniem wszystkich typów maseczek, niezależnie od ich ceny i konstrukcji, jest stworzenie fizycznej bariery pomiędzy Twoimi ustami a światem zewnętrznym. Ma to szczególne znaczenie, gdy kaszlesz lub kichasz. Wówczas istnienie jakiejkolwiek przeszkody dla zarazków będzie miało pozytywny wpływ na zahamowanie rozprzestrzeniania się infekcji.

Z uwagi na własną wygodę i koszty zakupu, najlepiej jest zaopatrzyć się w solidnie wykonane maseczki jednorazowe. Warto zadbać o to, aby były one wygodne i dopasowane do Twojej twarzy. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że podczas użytkowania będziesz je stale poprawiał, przenosząc w ten sposób zanieczyszczenia, jakie masz na dłoniach. 

Na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka elementów, o jakie powinieneś zadbać podczas zakupu maseczki. Pamiętaj, że mają one bezpośredni wpływ nie tylko na Twój komfort oraz bezpieczeństwo. Na co jeszcze? Oto najważniejsze kwestie:

  • rozmiar maseczki – zwykle jest on opisany literami S, M, L, XL. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszyscy producenci stosują takie oznaczenia, bo nie ma takiej konieczności – maski uniwersalne szyte są w taki sposób, by można je było dopasować do każdej twarzy,
  • sposób mocowania – do najczęściej stosowanych rozwiązań należą gumki oraz troczki. Pierwsza z tych opcji jest wygodniejsza w obsłudze. Druga jest mniej komfortowa, ale pozwala na precyzyjne dopasowanie maski,
  • materiał – tu opcji jest sporo – większość modeli powstaje z bawełny, dżerseju lub polipropylenu. Każda z tych tkanin ma swoje zalety. Podczas zakupu warto jednak zwrócić uwagę na to, by materiał był dostatecznie gruby, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo, a jednocześnie na tyle cienki, byś mógł przez niego oddychać.

Maseczki do zadań specjalnych

Opisane powyżej zasady przydadzą Ci się podczas zakupu każdej maseczki ochronnej. Jednak co ważne, istnieją grupy o specjalnych potrzebach: dzieci oraz osoby noszące okulary. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając model dla nich?

O ile przedszkolaki są zwolnione z obowiązku noszenia masek, o tyle starsze dzieci powinny ich używać na tych samych zasadach, co dorośli. Nawet dla nastolatków sytuacja pandemiczna i wprowadzone w związku z tym obostrzenia są trudne do zniesienia. Dlatego warto choć trochę umilić im ten trudny czas. Przy zakupie maseczki ochronnej dla dziecka należy zadbać o to, by była ona uszyta z miękkiego, przyjaznego materiału, który nie będzie podrażniał delikatnej, młodej skóry. 

W przypadku osób noszących okulary największym problemem jest parowanie szkieł podczas noszenia maski. Jak temu zapobiegać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by jak najdokładniej dopasować tkaninę do kształtu i rozmiarów twarzy. Właściwie przylegający materiał nie powinien przepuszczać pary wodnej, która powoduje pokrywanie się okularów uciążliwą mgiełką. 

Udany zakup? Nic prostszego!

Jak widzisz, istnieje szereg elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu maseczki ochronnej. Mamy jednak nadzieję, że zawarte w naszym poradniku informacje pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Oczywiście, poza wymienionymi parametrami, istotne znaczenie ma też odpowiednia jakość wykonania. Jeśli szukasz solidnych maseczek, które spełnią Twoje oczekiwania, odwiedź nasz sklep internetowy. Nie czekaj – zadbaj o siebie już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *