Maseczki ochronne dla dzieci – o czym pamiętać?

Jak zachęcić dzieci do noszenia maseczek ochronnych?
Jak zachęcić dzieci do noszenia maseczek ochronnych?
26 lutego 2021
Czy maseczki materiałowe są bezpieczne?
5 maja 2021

Wokół stosowania maseczek ochronnych przez dzieci narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Jeśli poszukujesz informacji na ten temat, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika. Dzięki niemu poznasz różne rodzaje i właściwości tych środków ochrony. Dowiesz się też, w jakich przypadkach lepiej jest zrezygnować z noszenia maseczki przez dziecko

Najważniejsze zasady ochrony

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podczas przebywania w przestrzeni publicznej zobowiązani jesteśmy do zakrywania ust i nosa. Można to robić na różne sposoby, np. z użyciem szalika, bandany lub apaszki, jednak najwygodniejszym, a zarazem najwłaściwszym środkiem zapobiegania przenoszeniu choroby jest stosowanie maseczek ochronnych. Występują one w wielu odmianach, co sprawia, że nadają się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Warto jednak pamiętać, że w przepisach związanych z zakrywaniem nosa i ust wyszczególniono kilka wyjątków. Z tego obowiązku zwolnione są między innymi maluchy, które nie ukończyły jeszcze czwartego roku życia. Takie dzieci nie muszą nosić maseczek, a całkiem małe pociechy – w wieku poniżej dwóch lat – wręcz nie powinny. Zdaniem pediatrów, stosowanie tych środków ochrony może znacznie utrudniać maluchom oddychanie, a z powodu wieku nie będą w stanie tego zakomunikować. Dlatego też zakładanie im maseczek przyniosłoby więcej szkody niż pożytku dla zdrowia. W ich przypadku najlepszym sposobem ochrony przed wirusem jest unikanie przeludnionych miejsc. 

Jaki rodzaj maseczek wybrać?

Na rynku dostępne są odmienne warianty, różniące się wyglądem, ceną oraz właściwościami. Jak wśród nich znaleźć typ najodpowiedniejszy dla Twojego dziecka? Z pozoru wydaje się to trudne. Jeśli jednak skorzystasz z zamieszczonej poniżej ściągi, z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem i wybierzesz najkorzystniejszą opcję. 

  • Maseczki chirurgiczne i z filtrami – tego typu środki ochrony przeznaczone są dla osób mających bezpośredni kontakt z chorymi, a więc dla lekarzy, pielęgniarek oraz personelu medycznego. Nie ma powodu, żeby zakładać je dzieciom, które nie stykają się z osobami zarażonymi,
  • maseczki jednorazowe – jak wskazuje nazwa, przeznaczone są do pojedynczego użytku, więc są dobrą, ale mało ekologiczną opcją. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, że za każdym razem trzeba je dopasowywać do twarzy, co w przypadku dzieci może być kłopotliwe, 
  • maseczki wielorazowe – są one optymalnym rozwiązaniem. Hamują rozpylanie wyziewów i drobinek śliny osoby, która je nosi. Co więcej, są one łatwe w konserwacji – do utrzymania ich w czystości wystarczy regularne pranie w gorącej wodzie z detergentem. Mogą być szyte z różnych materiałów, dlatego łatwo dopasować je do indywidualnych upodobań dziecka, a wygodne troczki lub gumki pomagają utrzymać maskę na małej buzi. 

O czym warto pamiętać? 

Przede wszystkim należy mieć na uwadze kilka czynników, które wpływają na skuteczność tych środków ochrony:

  1. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym, należy często zmieniać maskę. Pamiętaj, że zawilgocony materiał traci pierwotne właściwości i nie stanowi żadnej bariery dla wirusa.
  2. Przed zakładaniem i zdejmowaniem maski trzeba dokładnie umyć ręce ciepłą wodą i mydłem. Jeśli Twoje dziecko jest na tyle duże, by używać maseczki samodzielnie, ustal zasadę, że nie wolno dotykać jej, będąc poza domem. Dzięki temu łatwo uniknie przeniesienia brudu i zarazków na tkaninę.
  3. Po zdjęciu maseczki należy zadbać o to, by nie miała ona styczności z przypadkowymi przedmiotami. Ustal z dzieckiem jedno, konkretne miejsce, w którym będzie ją odkładać. 

Przekaż dziecku dobre zasady!

Konieczność noszenia masek ochronnych jest pewnym utrudnieniem, jednak warto mieć na uwadze, że są one prostym i tanim sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. Pamiętaj, że w wielu azjatyckich metropoliach, zamieszkanych przez ogromne skupiska ludzi, od lat są one na porządku dziennym. Oczywiście, skuteczność działania maseczek ochronnych dla dzieci i dorosłych zależy od ich odpowiedniego użytkowania, dlatego ważne jest, by przyswoić sobie opisane w naszym poradniku zasady. Jeśli Twoje dziecko się ich nauczy, zyskasz pewność, że pozostanie ono bezpieczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *